- És ezt tudta Sosztakovicsról? - Fidelio.hu
Klasszikus

És ezt tudta Sosztakovicsról?

2016.09.25. 13:55
Ajánlom
1906. szeptember 25-én, 110 évvel ezelőtt született Dmitrij Sosztakovics, a 20. század zenei életének egyik legmeghatározóbb alakja. A zeneszerző leginkább 15 szimfóniájáról ismert, de ezen kívül a nevéhez fűződik még szintén 15 vonósnégyes, hét opera, 5 balett, számos kamara és szólódarab, valamint több mint ötven film zenei anyaga. Írásunkban 8 érdekes tényt mutatunk a zeneszerző életéből és művészetéből.

1. A pedáns és maximalista

A zeneszerző nemcsak a munkája során, de a magánéletben is kifejezetten ügyelt rá, hogy a legnagyobb rendben legyen miden apró részlet. Lánya elmondása szerint Sosztakovics tisztaságmániás volt, a lakásában lévő órákat mindig másodpercnyi pontossággal egymáshoz hangolta, és nem egyszer fordult elő, hogy levelet adott fel magának, hogy így tesztelje a szovjet posta megbízhatóságát és pontosságát.

Moszkva első Sosztakovics-szobra

Kapcsolódó

Moszkva első Sosztakovics-szobra

Negyven éve, ezen a napon hunyt el Dmitrij Dmitrijevics Sosztakovics, az egyik legnagyobb szovjet-orosz zeneszerző, akinek hazájában nemcsak a magasztalásból, hanem a szidalmazásból és kirekesztettségből is kijutott. MAGAZIN

2. A futballrajongó és kártyás
Sosztakovics amellett, hogy nem vetette meg a kártyajátékokat, kedvenc futballcsapata, a Zenit Leningrad szinte minden mérkőzésén részt vett.

3. Alig 25 évesen fejezte be nagy vihart kavart operáját, a Kisvárosi Lady Macbethet

Az opera nemcsak avantgárd zenei stílusban íródott, de a szexualitást is nyíltan, kendőzetlenül jeleníti meg. A darab három különböző rendezésben futott Moszkva színházaiban, mígnem Sztálin megnézte az egyik előadást.

Másnap reggel lejárató cikk jelent meg az operáról a Pravdában, amely írás azzal vádolta a zeneszerzőt, hogy zenéjével a szovjet lelkeket próbálja megbabonázni. Sosztakovics a cikk után még sokáig félelemben élt. Családját kímélve a lépcsőházban aludt, hogy esetleges letartoztatásának ne legyenek szemtanúi.

4. Mindössze három nap alatt írta op. 110-es, nyolcadik vonósnégyesét.

5. Egyike a legnagyobb filmzeneszerzőknek

Sosztakovics összesen 36 film teljes zenei anyagát készítette el, amelyekből nem mindegyik maradt fenn az utókornak, van ami pedig csak töredékeiben. Egyik legváltozatosabb és legszíngazdagabb kísérőzenéje Szergej Jutkevics 1931-es Aranyhegyek című alkotásához készült.

6. Britten és Sosztakovics

A brit és a szovjet-orosz zeneszerző az 1960-as években kötöttek barátságot egymás műveinek megismerése és kölcsönös tisztelete nyomán.

Benjamin Britten és Dmitrij Sosztakovics

Benjamin Britten és Dmitrij Sosztakovics (Fotó/Forrás: live-en.shostakovich.ru)

7. A legismertebb alkotás

Sosztakovics No. 2-es keringője a világ egyik legismertebb alkotása. A mű népszerűségéhez többek között Stanley Kubrick Tágra zárt szemek című filmje járult hozzá, amelyben felcsendülnek a híres dallamok.

8. Egy életrajzi film

A zeneszerző életéről és a sztálini Szovjetunióban átélt viszontagságairól Tony Palmer készített díjnyertes filmet Ben Kingsley főszereplésével, aminek forgatókönyve valós dokumentumok, főként Sosztakovics feljegyzései alapján állt össze.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Kilencedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Fúvós Napokat

Az augusztus 11-18. között, Pakson és környékén megrendezett fesztivál programsorozata egyedülálló módon kapcsolj össze a jelentős hazai és határon túli művészek és zenekarok által adott koncerteket az utánpótlást fejlesztő táborokkal.
Klasszikus hír

Keződik a megújult Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny

Augusztus 1–4. között megújult formában jelentkezik az immár 29. alkalommal megrendezett debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny. Az idei megmérettetést két kontinens tíz kórusa kezdheti meg.
Klasszikus ajánló

Vivaldi legszebb dallamaira rendeznek multimédiás show-t a Margitszigeten

Augusztus 3-án 3D multimédiás élőzenei koncerttel csábít varázslatos velencei utazásra a Margitszigeti Színház. A VIVALDIANNO Shining Venice, azaz Fénylő Velence című produkció során Vivaldi legszebb szerzeményein keresztül barangolhatjuk be a romantikus csatornáiról, történelmi palotáiról és lenyűgöző művészeti örökségéről híres olasz város színpompás utcáit.
Klasszikus interjú

Új otthon a XV. kerületben – a Csokonai Rendezvényházban próbál a 100 Tagú Cigányzenekar

A közelmúltban új próbahelyszínt vett birtokba a 100 Tagú Cigányzenekar: a XV. kerületi Csokonai Rendezvényházban találták meg azt a termet, amely reményeik szerint hosszú távon is ideális körülményeket teremt majd a muzsikáláshoz.
Klasszikus beszámoló

A természet és a lélek viharai zenében – három kis beszámoló a Fesztivál Akadémia Budapest idei koncertjeiről

Idén júliusban is zenével töltötte be az ekkortájt már üresen kongó koncerttermeket Budapest legnagyobb nyár közepi klasszikus zenei eseménysorozata, a Kokas Katalin–Kelemen Barnabás művészeti vezetésével létrejött Fesztivál Akadémia Budapest.