- "Nem akartam tovább kínozni a Rádiózenekar ütőseit" - Fidelio.hu
Klasszikus

"Nem akartam tovább kínozni a Rádiózenekar ütőseit"

2016.10.12. 16:30
Ajánlom
A nemrég elhunyt filmrendező Andrzej Wajda ismerője és barátja, a lengyel zeneszerző Krzysztof Penderecki háromszor is fellép októberben a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon keretében. A különleges hangszerekről, a magyar nyelvről és Boldoczki Gáborról is kérdeztük.

Krzysztof Penderecki október 12-én a Müpában maga vezényli monumentális kórusszimfóniáját, a Jeruzsálem hét kapuját a Magyar Rádió Zenei Együtteseinek előadásában. A zenei újításairól és különleges hangszerelésű darabjairól ismert zeneszerzőt a darabban felbukkanó, a színpad két oldalán ágyúként elhelyezkedő úgynevezett tubafónokról kérdeztük:

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki

„Ez egy új hangszer, amit tulajdonképpen magam találtam fel, persze létezett már korábban is ilyesmi, de nem ebben a formában. Azt hiszem Montreálban voltam, amikor a szállodában kapcsolgattam a TV-t és az egyik csatornán polinéz törzsekről adtak műsort, akik bambusz csöveket szólaltattak meg. Ez az ötlet nagyon megtetszett. Szóval ha úgy tetszik tradicionális hangszerről van szó, de én a bambuszcsöveket, pusztán anyagi okokból egyszerű műanyag pvc csövekkel helyettesítettem. Egy méter cső nagyjából egy euróba kerül”- tette hozzá nevetve.

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki (Fotó/Forrás: Pető Zsuzsa, forrás: Művsézetek Palotája)

A hangszer nem csak látványában különleges, de a játékmód sem annyira egyszerű ezért a lengyel mester saját játékosait hozta magával, amiről a következőket mondta: „Maga a megszólaltatás nem nehéz egy pingpong ütőhöz hasonló eszköz segítségével, de meg kell tanulni, főleg amiatt amilyen ritmusokat leírtam. A mostani előadás előtt egyszerűen nem volt arra elég idő, hogy a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának ütőseit ezzel gyötörjük az egyéb, sokrétű játszani való mellett.”

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki (Fotó/Forrás: Művészetek Palotája)

Pendereckivel október 17-én a Zeneakadémián is találkozhatunk, ahol maga dirigálja vonós Sinfoniettáját, III. szimfóniáját és Trombitaversenyét. Utóbbinak ekkor lesz a magyarországi bemutatója Boldoczki Gábor és a Concerto Budapest közreműködésével. A zeneszerző Boldoczki kapcsán kiemelte: „Meghívtam magamhoz mert hallottam róla, és egy pár órát együtt is töltöttünk. Meghallgattam és tudtam, hogy fogok neki írni. Ami azt illeti sok művésznek dedikáltam már versenyművet, azt szererem, ha személyes kötödésünk van, mert csak így tudok inspirációt gyűjteni. Rosztropoviccsal is nagyon jó barátságban voltunk, de Jeann-Pierre Rampalt is mondhatnám."

„Az átiratnak legyen mondanivalója”

Kapcsolódó

„Az átiratnak legyen mondanivalója”

Bruckner, Boldoczki, Bogányi: vagyis háromszorosan is a nagy B jut főszerephez a Pannon Filharmonikusok március 5-i koncertjén a Müpában. A koncertről, szólókarrierről és a trombita helyzetéről a szólistával, Boldoczki Gáborral beszélgettünk, aki idén ünnepli negyvenedik születésnapját.

A néhány napja elhunyt Andrzej Wajda Oscar-díjas filmrendezőre emlékezve így fogalmazott: „Nagyon jó barátunk voltunk, és bár csak egyetlen művet írtam neki, az annál fontosabb. A Katyn című filmben dolgoztunk együtt, amihez mindkettőnknek a személyes érintettségünk miatt is közünk van érzelmileg. Neki az édesapja, nekem pedig a nagybátyám veszett oda a katyn-i mészárlásban. Nagy formátumú ember volt, aki nem csak Lengyelország, a világ számára képviselte a szolidaritást mint emberi értéket."

Elhunyt Andrzej Wajda

Kapcsolódó

Elhunyt Andrzej Wajda

Hétfőre virradóra elhunyt Andrzej Wajda – tudatta a lengyel sajtó. Az Oscar-díjas lengyel filmrendező halálát tüdőelégtelenség okozta. Kilencven éves volt. Az AFP úgy tudja, a művészt napok óta kórházban ápolták Varsóban és mesterséges kómában tartották.

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki

Penderecki a magyarországi vendégszereplése kapcsán kiemelte még: „Sok nyelven beszélek, köztük németül, angolul, oroszul, franciául, de a magyar számomra egyedülálló mert nem hasonlít semmihez. Most egy darabon dolgozom, ami az 1956-os forradalomhoz kapcsolódik és az első ötletem az volt, hogy a magyar nyelvet is felhasználom, a művet még nem fejeztem be."

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Kilencedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Fúvós Napokat

Az augusztus 11-18. között, Pakson és környékén megrendezett fesztivál programsorozata egyedülálló módon kapcsolj össze a jelentős hazai és határon túli művészek és zenekarok által adott koncerteket az utánpótlást fejlesztő táborokkal.
Klasszikus hír

Keződik a megújult Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny

Augusztus 1–4. között megújult formában jelentkezik az immár 29. alkalommal megrendezett debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny. Az idei megmérettetést két kontinens tíz kórusa kezdheti meg.
Klasszikus ajánló

Vivaldi legszebb dallamaira rendeznek multimédiás show-t a Margitszigeten

Augusztus 3-án 3D multimédiás élőzenei koncerttel csábít varázslatos velencei utazásra a Margitszigeti Színház. A VIVALDIANNO Shining Venice, azaz Fénylő Velence című produkció során Vivaldi legszebb szerzeményein keresztül barangolhatjuk be a romantikus csatornáiról, történelmi palotáiról és lenyűgöző művészeti örökségéről híres olasz város színpompás utcáit.
Klasszikus interjú

Új otthon a XV. kerületben – a Csokonai Rendezvényházban próbál a 100 Tagú Cigányzenekar

A közelmúltban új próbahelyszínt vett birtokba a 100 Tagú Cigányzenekar: a XV. kerületi Csokonai Rendezvényházban találták meg azt a termet, amely reményeik szerint hosszú távon is ideális körülményeket teremt majd a muzsikáláshoz.
Klasszikus beszámoló

A természet és a lélek viharai zenében – három kis beszámoló a Fesztivál Akadémia Budapest idei koncertjeiről

Idén júliusban is zenével töltötte be az ekkortájt már üresen kongó koncerttermeket Budapest legnagyobb nyár közepi klasszikus zenei eseménysorozata, a Kokas Katalin–Kelemen Barnabás művészeti vezetésével létrejött Fesztivál Akadémia Budapest.