- „A legklasszabb dolog regényt írni” – Mártonffy András a Lírástudók vendége - Fidelio.hu
Könyv

„A legklasszabb dolog regényt írni” – Mártonffy András a Lírástudók vendége

2024.06.26. 09:50
Ajánlom
Második kötete mintha egy fejére állított Seherezádé-történet lenne, amely hétköznapi emberek tragédiáin keresztül mutatja be a 20. század sorsfordító eseményeit. A Lírástudók új epizódjában Mártonffy Andrással beszélgetett Grisnik Petra.

„Kicsit író is”, így ír magáról Mártonffy András, aki kétkötetes szerzőként mellette coach, tréner és angoltanár is. Első regénye, az Én, Sándor Erik nyolc éve jelent meg, és szokatlan témát dolgozott fel: egy pszichopata sötét lelkébe férkőzött be, hogy az olvasóknak már ne kelljen.

Idén a Trend Kiadó gondozásában jelent meg a 11 éjszaka, amely már címében is Seherezádé mesegyűjteményére utal. Mártonffy András a Csáth Géza-i világot idézve, hétköznapi emberek tragédiáin keresztül mutatja be a 20. század első felének sorsfordító eseményeit és Budapest kevésbé ismert arcát, egy idős asszony történetén keresztül.

4068474-104006.jpg

Mártonffy András: 11 éjszaka (Fotó/Forrás: Trend Kiadó)

A könyv egyben felnőtteknek szóló mesék gyűjteménye. A fülszöveg így avat be a keretül szolgáló cselekménybe: „A rendszerváltás elbizonytalanító időszakában a Tanácstól kijáró gondozó, Győző elrabolja a kilencvenéves Kamillát, mivel mindennél jobban vágyik egy biztonságot jelentő, »igazi« nagymamára. A sokat látott öregasszony tíz éjszakán keresztül kénytelen mesélni a mentális problémákkal küzdő férfinak, akit lassan maguk alá gyűrnek az egyre riasztóbbá váló történetek.”

A Lírástudók podcastepizódjában Grisnik Petra arról kérdezte a szerzőt, hogy milyen alapélményekből született a könyv.

Hiszen ahogy Mártonffy az életrajzában fogalmaz, 1990-ben érettségizett, így a felnőttkora „szimbolikus értelemben a rendszerváltással egyidős”, ráadásul élete kezdete a Moszkva térhez kötődik.

De arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi vezette Mártonffyt Csáth Gézához, valamint a magyarországi vészkorszak sötét témáihoz, köztük Kun páter alakjához. Végül az is szóba kerül, miért szerencsés Stephen King vagy J. K. Rowling.

A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk

konyvajanlok-2-103616.jpg

- (Fotó/Forrás: lira.hu)

A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.

A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>> 

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv kritika

A valódi hatalomnak feltétele a szabadság?

Byung-Chul Han könyve egy látszólag kevéssé fontos témát jár körül: Mi a hatalom? És egészen meglepő eredményekre jut! A szerző új könyve 2024-ben jelent meg a Typotex Kiadónál, Csordás Gábor fordításában.
Könyv ajánló

Új Houellebecq-kötet jelenik meg ősszel

A kortárs francia irodalom egyik legismertebb alakja egyik legkorábbi könyvét 1991-ben írta a gótikus horror amerikai mesteréről, H. P. Lovecraftról. Hamarosan már magyarul is elolvashatjuk a Magvető Kiadó jóvoltából. A kötet Stephen King előszavával jelenik meg.  
Könyv hír

Magyarországra látogat ősszel Per Petterson norvég író

Bejelentette első nemzetközi vendégét a PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivál: a szeptember 26. és 28. között megvalósuló rendezvényen személyesen is találkozhatunk Per Pettersonnal. A szervezők kihirdették irodalmi pályázatuk győztesét is. 
Könyv kritika

Merészen behajózva

Cecilie Enger A fehér térkép című regényében az első női hajózási vállalkozók történetét dolgozta fel, amelyet saját írói intuícióval, páratlan karakterformáló tehetséggel varázsol szépirodalommá.
Könyv podcast

Arról álmodtam, hogy Pöttyös Könyveket fogok írni – Turbuly Lilla a Lírástudók vendége

Nemcsak a gyerekeket, hanem a szülőket is nevelni szeretné a könyveivel Turbuly Lilla, akinek új ifjúsági regénye, a Kész cirkusz! két tinédzser barátnőről szól. A szerzővel Grisnik Petra beszélgetett a Lírástudók új epizódjában.