- Izraelbe kerülhetnek Kafka eddig elzárt, ismeretlen művei - Fidelio.hu
Könyv

Izraelbe kerülhetnek Kafka eddig elzárt, ismeretlen művei

2019.04.18. 10:55
Ajánlom
Szakértők szerint a szövegek tartalmazhatják Kafka több, az író halála után csonkán megjelent művének befejezését is.

Hamarosan Izraelbe kerülhetnek a svájci széfekbe zárt Franz Kafka-szövegek, miután a szerző irodalmi hagyatékáról folytatott évtizedes pereskedés eredményeként egy zürichi bíróság a múlt héten jóváhagyta azokat az izraeli bírósági ítéleteket, amelyek szerint meg kell nyitni a svájci banktrezorokat és Izraeli Nemzeti Könyvtárba kell szállítani tartalmukat.

Az egyelőre ismeretlen tartalmú írások új fényt deríthetnek a világirodalom egyik legrejtélyesebb alakjára, a Prágában élt német anyanyelvű zsidó íróra, akinek kulturális örökségére Németország és Izrael is igényt tart. Valószínűleg több csonkán megjelent mű teljes befejezése is megvan a szövegek között.

Sculpture-Franz-Kafka-Monument-Prague-1313546-105127.jpg

A prágai Kafka-emlékmű (Fotó/Forrás: MaxPixel)

Az izraeli legfelsőbb bíróság már korábban megfosztott egy izraeli családot a birtokában lévő Kafka-kéziratok feletti rendelkezés jogától. A hagyatékot ez a család helyi bankok széfjeiben, illetve egy kaotikus, macskákkal teli tel-avivi lakásban őrizte.

A svájci döntéssel befejeződött Kafka szinte minden ismert írásának az Izraeli Nemzeti Könyvtár általi megszerzése. A tulajdonjoggal kapcsolatos hercehurcát akár maga Kafka is írhatta volna, mivel előszeretettel ábrázolt műveiben abszurd jogi helyzeteket. A Per című könyvében például egy banki tisztviselőt anélkül vetnek alá kínzó bírósági eljárásnak, hogy megmondanák, mivel is gyanúsítják.

„Ebben a perben az volt az abszurd, hogy egy olyan gyűjteményért folytatták, amelynek senki sem ismerte a tartalmát,

de ezek a kérdések remélhetőleg hamarosan megoldódnak” – mondta Benjamin Balint, a jeruzsálemi Van Leer Intézet kutatója, az erről a jogi eljárásról írt, Kafka utolsó pere című könyv szerzője.

„A per talán véget ért, de kulturális hovatartozásának és örökségének kérdése még nagyon sokáig velünk marad” – tette hozzá.

Franz_Kafka_from_National_Library_Israel-105304.jpg

Franz Kafka (Fotó/Forrás: National Library Israel)

Kafka barátjára, szerkesztőjére és kiadójára, Max Brodra hagyta írásait, miután negyvenéves korában, 1924-ben, tuberkulózis okozta halála előtt megeskette, hogy elégeti őket. Brod azonban ehelyett kiadta a birtokában lévő legtöbb művet, A pert, A kastélyt, az Amerika című írást, ezzel a huszadik század egyik legünnepeltebb írójává téve a halott szerzőt.

Max Brod 1938-ban Palesztinába menekült a nácik elől, és magával hozta Kafka még kiadatlan írói hagyatékát.

1968-ban, halála előtt átadta azt titkárnőjének, Esther Hoffe-nak, és megbízta, hogy adja át egy tudományos intézménynek.

Hoffe azonban a következő négy évtizedekben megtartotta, és olykor áruba bocsátotta komoly összegekért a kéziratokat, például 1988-ban a londoni Sotheby's 1,8 millió dollárért adta el A per eredeti kéziratát a marbachi Német Irodalmi Archívumnak. Később, Hoffe 2008-ban bekövetkezett halála után lányai, majd unokája ragaszkodott a kéziratok feletti jogokhoz.

Az Izraeli Nemzeti Könyvtár üdvözölte a hosszú hercehurcának véget vető svájci döntést, mert a Kafka-hagyaték úgymond „a zsidó néphez tartozó kulturális érték, amelyet a könyvtár megfelelően fog kezelni, és hozzáférhetővé tesz Izrael és a nagyvilág közönsége számára”.

Hogyan tűnik le a hedonista művész mítosza?

Kapcsolódó

Hogyan tűnik le a hedonista művész mítosza?

A művész alkoholista és drogfüggő típusa halványodni látszik, helyettük már aszkéta művészeket csodáljuk, akik naponta 10-12 órát is képesek dolgozni. Miért?

Kafka tragikus szerelmének nyomában

Kafka tragikus szerelmének nyomában

Kafka utolsó szerelméhez írt leveleit a nácik kobozták el. Az egykori kedves egy névrokona nemrég őrült kutatásba kezdett utánuk.

Félálom-állapot, ami Kafkát inspirálta

Félálom-állapot, ami Kafkát inspirálta

Alvás előtt gondolatainkat szoktuk rendszerezni, vagy épp kikapcsoljuk agyunkat és ráhangolódunk az alvásra. Kafkának ez az állapot jelentette a fő inspirációt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv kritika

A valódi hatalomnak feltétele a szabadság?

Byung-Chul Han könyve egy látszólag kevéssé fontos témát jár körül: Mi a hatalom? És egészen meglepő eredményekre jut! A szerző új könyve 2024-ben jelent meg a Typotex Kiadónál, Csordás Gábor fordításában.
Könyv ajánló

Új Houellebecq-kötet jelenik meg ősszel

A kortárs francia irodalom egyik legismertebb alakja egyik legkorábbi könyvét 1991-ben írta a gótikus horror amerikai mesteréről, H. P. Lovecraftról. Hamarosan már magyarul is elolvashatjuk a Magvető Kiadó jóvoltából. A kötet Stephen King előszavával jelenik meg.  
Könyv hír

Magyarországra látogat ősszel Per Petterson norvég író

Bejelentette első nemzetközi vendégét a PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivál: a szeptember 26. és 28. között megvalósuló rendezvényen személyesen is találkozhatunk Per Pettersonnal. A szervezők kihirdették irodalmi pályázatuk győztesét is. 
Könyv kritika

Merészen behajózva

Cecilie Enger A fehér térkép című regényében az első női hajózási vállalkozók történetét dolgozta fel, amelyet saját írói intuícióval, páratlan karakterformáló tehetséggel varázsol szépirodalommá.
Könyv podcast

Arról álmodtam, hogy Pöttyös Könyveket fogok írni – Turbuly Lilla a Lírástudók vendége

Nemcsak a gyerekeket, hanem a szülőket is nevelni szeretné a könyveivel Turbuly Lilla, akinek új ifjúsági regénye, a Kész cirkusz! két tinédzser barátnőről szól. A szerzővel Grisnik Petra beszélgetett a Lírástudók új epizódjában.