Michel Houellebecq esszéje – vagy ahogy ő nevezi, „az első regénye" – eredeti portrét nyújt a gótikus horror amerikai mesteréről, Howard Phillips Lovecraftról (1890-1937). A Magvető Kiadó ajánlója szerint a Szemben a világgal, szemben az élettel nemcsak különös műveibe, de nem kevésbé különös életébe is bepillantást enged. Lovecraft, akit ma a weird fiction, a fantasy és a sci-fi előfutárának tekintenek, a maga korában szinte teljesen ismeretlen volt, és szegénységben élt.
Houellebecqet kamaszkorától kezdve lenyűgözte az amerikai író által megalkotott nyelv és mitológia, valamint modernitás- és életellenessége.
Könyvében bemutatja Lovecraft rövid életű házasságát, New York-i hónapjait, és azt is, hogyan táplálta rasszizmusa a nagy Chtulhu alakját és a „nagy szövegek"-ként kanonizálódott történeteket.
Az eredetileg 1991-ben megjelent művet 2005-ben Stephen King előszavával adták ki újra.
A Nobel-várományosként is emlegetett Houellebecq legutóbb 2022-ben jelentkezett regénnyel, amelyet magyarul tavaly ősszel adtak ki Megsemmisülni címmel. Műveiben gyakran élesen bírálja a kortárs nyugati létezést, visszatérő témái a terrorizmus, a társadalmi elégedetlenség, a rasszizmus, a bevándorlás, a média, a technológiai fejlődés és a környezeti kihívások.
Michel Houellebecq: H. P. Lovecraft: Szemben a világgal, szemben az élettel
Kiadó: Magvető Kiadó
Megjelenés: szeptember 16.
Fordította: Tótfalusi Ágnes, Galamb Zoltán
Oldalak száma: 144
A kötet előrendelhető a Líra webáruházában»»»
Fejléckép: Michel Houellebecq (Fotó/Forrás: Líra Könyv)