Király Levente 1937-ben született Budapesten. 1959-ben szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, és még abban az évadban a Szegedi Nemzeti Színházhoz szerződött. Hamar megszerette egymást a színművész és a város.
Király Levente a szegedi társulat vezető művésze, a prózai tagozat meghatározó tagja lett. Könnyed vígjátékokban éppúgy meghódította a publikum szívét, mint veretes tragédiákban. Pályája kezdetén klasszikus nagyoperettek táncoskomikusi szerepkörében aratott nagy sikereket. Később sorra játszotta el a világirodalom nagy klasszikusainak karakterszerepeit. Sokan emlékezhetnek Mercutiójára a Rómeo és Júliából, Falstaffjára a IV. Henrikből vagy Figarójára Beaumarchais darabjából. Samivel pályája során talán leginkább azonosították: Tevje, a Hegedűs a háztetőn című világhírű musicalből.
Ezzel a szereppel nemcsak itthon, hanem a társulat Monte-Carlo-i vendégjátékán is óriási sikert aratott.
A Szegedi Szabadtéri Játékokon fellépett a Cyrano de Bergerac- és a La Mancha lovagja-előadásokban. Több magyar filmben játszott jelentős szerepet. Budapesti társulatoknál is gyakran lépett fel vendégként.
Király Levente művészi pályájának elismerését jelzik a különböző kitüntetések: 1967-ben Jászai Mari-díjat, 1969-ben Juhász Gyula-díjat, 1984-ben Makó Lajos-díjat kapott, 1986-ban elnyerte az Érdemes művész címet. A Szegedi Nemzeti Színház színészei közül elsőként kapta meg 2003. március 15-én a Kossuth-díjat, 2006-ban pedig a Nemzet Színésze címet.
Király Levente (középen) Bodrogi Gyula, Almási Éva, Molnár Piroska, Csomós Mari, Tordy Géza, Szacsvay László, Haumann Péter és Cserhalmi György társaságában egy korábbi Nemzet Színésze választás alkalmával (Fotó/Forrás: Eöri Szabó Zsolt / Nemzeti Színház)
1986-tól volt a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja. 1996-ban nyugállományba vonult, de a színház továbbra is számított a munkájára.
Csábító budapesti ajánlatoknak ellenállva megmaradt szegedi színésznek
– írják a közleményben, hozzátéve, vérbeli társulati színművész volt, aki a fiatalabb kollégáinak nagy szeretettel adta át tapasztalatait, és segített pályájuk alakulásában. 2007-ben Szeged díszpolgárának választották. A szegedi önkormányzata saját halottjának tekinti Király Levente színművészt, és a családdal egyeztetve intézkedik a temetéséről – áll a közleményben.
A művésztől közösségi oldalán búcsúzott a Szegedi Nemzeti Színház.
Családja fájdalmában osztozunk, emlékét szeretettel megőrizzük. Isten nyugosztalja, drága Levi bácsit!
– írta bejegyzésében a teátrum.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.
Fejléckép: Király Levente (Fotó/Forrás: Szegedi Nemzeti Színház)